Co zrobić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni samochodów?

/Co zrobić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni samochodów?

Samochód to środek transportu, w którym najczęściej dochodzi do wypadków. Dlatego każda wypożyczalnia samochodów, jak i jej klienci muszą mieć to na uwadze. Jednak korzystając z wypożyczonego auta, nie chcemy przecież być sparaliżowani strachem, przed jego uszkodzeniem, przy każdym manewrze. Dlatego przede wszystkim warto się zabezpieczyć i wiedzieć jak zachować się w przypadku stłuczki autem z wypożyczalni samochodów.

Ubezpieczenie OC- o czym należy pamiętać?

Zanim wypożyczymy samochód, to najpierw powinniśmy zdecydować się na rodzaj ubezpieczenia, z którego chcemy skorzystać. W tym celu nie trzeba wychodzić z domu. Podstawowe ubezpieczenie musi zawierać OC. Zatem jeśli auto zostanie uszkodzone nie z naszej winy, to nie poniesiemy żadnych konsekwencji finansowych. Mimo tego należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim, należy niezwłocznie zgłosić zaistniałą sytuację wypożyczalni. Nawet jeśli uszkodzenie jest niewielkie, to musimy wziąć pod uwagę, że samochód może w krótkim okresie, po naszym zwrocie, być wypożyczony innemu klientowi, który wcześniej je zarezerwował. Jeśli oddamy uszkodzony samochód, to wypożyczalnia nie będzie miała czasu na jego naprawę, co może narazić nas na dodatkowe koszta.

Kolejną kwestią jest inna niż na umowie, osoba kierująca samochodem. Jeśli zamierzamy wybrać się w dłuższą podróż lub po prostu dać przejechać się znajomemu, to pamiętajmy, że ta osoba musi być wpisana jako dodatkowy kierowca. W innym przypadku nasze ubezpieczenie nie zadziała.

Poruszmy też sytuację, kiedy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia. Winniśmy wtedy niezwłocznie zawiadomić policję o zaistniałej sytuacji oraz znaleźć świadków zdarzenia, którzy mogą pamiętać numery rejestracyjne pojazdu lub chociaż jego markę i kolor. Wypożyczalnia samochodów, w takiej sytuacji, może zatrzymać naszą kaucję na czas znalezienia sprawcy przez organy ścigania.

W przypadku kolizji powinniśmy otrzymać samochód zastępczy.

Co zrobić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni samochodów?

Przecież każdemu zdarza się popełnić błąd- poczynając od małej ryski podczas parkowania, a kończąc na całkowitym uszkodzeniu samochodu.  By uniknąć znacznych kosztów w razie tych sytuacji, należy się odpowiednio ubezpieczyć.

Małe uszkodzenia, typu lekkie otarcia czy wgniecenia, obejmuje zazwyczaj podstawowe ubezpieczenie. W takim wypadku należy zrobić zdjęcia szkody i poinformować o niej niezwłocznie wypożyczalnię, co nie powinno wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Co, jeśli spowodujemy wypadek, w którym auto zostanie unieruchomione lub całkowicie uszkodzone? Tutaj konsekwencje zależą od wykupionego ubezpieczenia.  Podpisując umowę wynajmu samochodów, zazwyczaj będziemy mieli do czynienia z wkładem własnym do określony sumy. Jest to kwota, która pokrywa pierwsze wydatki wypożyczalni związane z kolizją (np. holowanie) lub w przypadku kradzieży auta, i zazwyczaj pobierana jest z kaucji. Niektóre wypożyczalnie oferują, za nieco wyższą cenę, wynajem samochodu bez wkładu własnego. Jak poza tym możemy się zabezpieczyć?

  • Ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń- ograniczenie odpowiedzialności finansowej do określony sumy w przypadku kolizji
  • Ubezpieczenie od kradzieży pojazdu- ograniczenie odpowiedzialności finansowej do określony sumy w przypadku kradzieży auta
  • SCDW- ubezpieczenie całkowicie zwalniającego z odpowiedzialności finansowej w przypadku uszkodzeń
  • PAI- ubezpieczenie NNW dla kierującego oraz pasażerów

Odpowiednie ubezpieczenie oraz szczerość z najemcą są podstawą do bezstresowej jazdy wynajętym autem. Jeśli jesteśmy uczestnikiem kolizji, to powinniśmy niezwłocznie poinformować o zaistniałej sytuacji właściciela. Każda wypożyczalnia samochodów posiada własną politykę w takich przypadkach, więc podstawą powinna być dokładnie przeanalizowana umowa wynajmu samochodów.

ewypozyczalniawarszawa.pl
2017-06-19T14:52:50+00:00