Wynajem samochodu – jaki napęd wybrać?

/Wynajem samochodu – jaki napęd wybrać?

Wynajem samochodu nie wiąże się tylko z decyzją odnośnie do wielkości auta, jego wyposażenia czy zasilającego go paliwa. Często mamy też do czynienia z wyborem umiejscowienia napędu- przód, tył, a może 4×4? Każda z opcji ma swoje wady i zalety oraz wpływa na spalanie, komfort jazdy i jakość prowadzenia. Powinniśmy zatem zwrócić uwagę na tę kwestię, szczególnie jeśli nasze wymagania są bardzo wysublimowane, a samochód służył nam będzie przez dłuższy okres.

  • Napęd klasyczny, czyli tylny

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że klasycznym umiejscowieniem napędu, jest tylna oś. Napęd na tylne koła był stosowany znacznie wcześniej niż napęd przedni, dopiero w późniejszych latach, układ klasyczny (napęd na tylną oś, silnik z przodu) zaczął kojarzyć się z luksusem i sportem. Napęd przedni zagościł wtedy wśród większości popularnych modeli samochodów.

Stało się tak, przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Samochody z tylnym napędem z reguły spalają więcej paliwa, są droższe w eksploatacji i mają mniej pojemności bagażowej.  Są one również  mniej bezpieczne w jeździe na śliskiej nawierzchni, szczególnie dla niedoświadczonego kierowcy. Dlaczego zatem napęd tylny jest kojarzony z luksusem i jazdą sportową? Ponieważ z reguły takie auta świetnie prowadzą się w szybkich zakrętach ze względu na korzystny rozkład mas. Auta z tylnym napędem są również lepiej przystosowane do mocnych silników (powyżej 250 KM). Dlatego też, ta opcja powinna być wybierana przez doświadczonych i uzdolnionych kierowców, a przede wszystkim przez osoby, których portfel na to pozwala.

  • Napęd przedni- nowoczesność

Napęd na przednią oś, w dzisiejszych czasach, jest niewątpliwie popularniejszy niż jego klasyczny odpowiednik. Zarówno  miejska ulica, salon czy wypożyczalnia samochodów, znacznie częściej raczy nas widokiem samochodu napędzanego na przednią oś. Doszło nawet do tego, że BMW, znane z samochodów z tylnym napędem, wypuściło do produkcji seryjnej w 2014 roku, model z napędem przednim.

Wszystko ze względów ekonomicznych, auta te spalają znacznie mniej paliwa, są tańsze, lżejsze, mają więcej pojemność bagażowej oraz miejsca dla pasażerów z tyłu. Naturalnie, przedni napęd posiada również wady. Główną z nich jest niewątpliwie gorsze prowadzenie. Jeśli lubimy pojechać odrobinę szybciej, to z pewnością poczujemy ciężki przód auta z powodu umiejscowienia silnika i napędu w okolicach przedniej osi pojazdu. Samochód może być z tego powodu podsterowny: chcemy skręcić przy znacznej prędkości, a auto nadal jedzie na wprost. Kolejnym aspektem jest niedostosowanie tego napędu do wyższych mocy silnika (powyżej ok. 250 KM). Samochód z taką mocą i przednim napędem może podczas gwałtownego przyśpieszenia, próbować samoistnie skręcać.

Wynajem samochodu – jaki napęd wybrać?

Wynajem samochodu z napędem 4×4

Auta napędzane na wszystkie koła kojarzą się nam z bezpieczeństwem- i słusznie. W wielu modelach napęd ten jest tylko dołączany, co oznacza, że tylna oś (zazwyczaj) jest  napędzana tylko w sytuacjach, w których samochód uzna to za niezbędne. Jednak dla osoby niedoświadczonej, nawet takie rozwiązanie będzie bardzo bezpieczne na śliskiej nawierzchni.

Dlatego samochody z napędem na wszystkie osie trafią w gusta kierowców, którzy przede wszystkim cenią sobie bezpieczeństwo podróży.  Również w przypadku pracy w terenie (np. geodeta) lub dojazdu do domu polną drogą, wybór takiego rozwiązania będzie właściwy. Zasadniczą wadą aut z napędem 4×4, jest ich koszt serwisowania i eksploatacji. Znaczna ilość skomplikowanych mechanizmów sprawia, że nie są one tanie w utrzymaniu.

Wybór umiejscowienia napędu wypożyczanego auta powinien być dla nasz szczególnie istotny w przypadku wynajmu średnio i długoterminowego, należy wziąć wtedy pod uwagę, które z czynników są dla nas najważniejsze:

  • Bezpieczeństwo
  • Ekonomia
  • Komfort podróżowania
  • Styl naszej jazdy
  • Doświadczenie i umiejętności w prowadzeniu

Jeśli dobrze przeanalizujemy powyższe czynniki, to wynajem samochodu winien być już tylko przyjemnością.

poznanwypozyczalnia.pl
2019-01-04T07:35:24+00:00