Jak wygładzić tarcicę nieobrzynaną? – 4 porady

/Jak wygładzić tarcicę nieobrzynaną? – 4 porady

Tarcica nieobrzynana to ciekawy materiał do pracy. Jej obrobienie wymaga wprawdzie nieco więcej czasu niż kupno tarcicy obrzynanej, jednak możliwość nadania jej dowolnego kształtu stanowi gratkę dla amatorów pracy w drewnie. Dzięki temu poradnikowi rozwiniesz swoje umiejętności w zakresie obróbki drewna i uzyskasz dostęp do szerokiej gamy materiałów dla swoich projektów meblowych.

1. Oznacz miejsca, które chcesz poddać obróbce

Za pomocą kredy narysuj na nieobrzynanej tarcicy linie, wzdłuż których przeprowadzisz cięcia. Oznacz sęki, pęknięcia i krawędzie z głęboką korą drzewną. Piłując deskę, zachowaj co najmniej 5 centymetrów w zapasie. Zastosuj się do tego nawet, jeśli deska posiada widoczne niedoskonałości. Pozwoli to na usunięcie wszelkich wad, kiedy tarcica przejdzie już przez strugarkę. Nie pracuj ze zbyt długimi deskami, chyba że wymaga tego Twój projekt. Szlifowanie krótszych desek jest znacznie prostsze.

2. Oszlifuj najpierw jedną stronę tarcicy nieobrzynanej

Najpierw spójrz na deskę, aby zobaczyć, czy nie jest wygięta. Umieść ją w strugu, pofalowaną powierzchnią do góry. Usłyszysz, jak noże tną górne partie materiału. W trakcie pracy trzymaj strugarkę mocno za rękojeść. Poddawaj deskę obróbce, aż będzie gładka. Przy końcowych szlifach zwiększ nieco nacisk.

3. Poddaj obróbce odwrotną stronęCięcie deski powstałej z tarcicy nieobrzynanej

Włóż deskę do struga zaczynając od najbardziej wypukłego jej końca i zacznij robić małe nacięcia. Kontroluj głębokość cięcia, gdyż deska może posiadać zgrubienia, które mogą zapchać strug. Po pierwszym cięciu możesz zwiększyć jego głębokość, jednak płytsze cięcia są bezpieczniejsze, gdyż nie nadwyrężają noży struga. Podobnie jak poprzednio, sprawdź czy na desce nie pozostały żadne zgrubienia, a w razie potrzeby włóż ją ponownie do struga.

4. Usuń odpady

Umieść wygładzoną krawędź deski na stołowej pilarce tarczowej i przytnij ją do ostatecznej szerokości, zachowując w zapasie około 5 cm. Jeśli deska jest gruba, możesz w tym celu użyć również struga. Jeżeli masz kilka desek o tej samej grubości możesz wszystkie razem przepuścić przez strug i tym samym zaoszczędzić czas. Przytrzymaj je razem, gdy będą wchodzić i wychodzić ze struga. Teraz musisz tylko przyciąć materiał do pożądanej długości i możesz zaczynać swój projekt!

Więcej o tarcicy dowiesz się pod tym adresem

Obróbka tarcicy nieobrzynanej jest umiejętnością, której można się samemu nauczyć. Należy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i odrobinę cierpliwości.

2020-03-26T11:02:06+00:00