Wybrane modele samochodów po chip tuningu

/Wybrane modele samochodów po chip tuningu

Dla skuteczności chip tuningu duże znaczenie mają różnice konstrukcyjne pomiędzy poszczególnymi markami samochodów. Fachowcy, którym powierzamy nasze auto, muszą się w nich dobrze orientować, by zaproponować chip tuning całkowicie bezpieczny dla silnika.

Chip tuning w samochodach benzynowych

Przeprowadzenie chip tuningu w przypadku samochodów benzynowych wymaga poprawki na różnice konstrukcyjne już w tej kategorii. W grę wchodzą pojazdy doładowane (z turbosprężarką lub kompresorem) oraz wolnossące (bez wspomnianych urządzeń doładowujących).

Samochody benzynowe bez turbo:

  • Ford Mondeo ST220, ST200, Focus ST170, Fiest ST150 – tu fachowcy podczas chip tuning stosują m.in. udoskonalone przepustnice, zwiększające przepływ powietrza,
  • w przypadku wybranych samochodów tego typu należących do marki Audi nie jest możliwa instalacja tzw. power boxa, można jedynie przeprowadzić chip tuning poprzez gniazdo OBD.

fioletowe auto po chip tuningu

Chip tuning w samochodach z silnikiem diesla

Przeprowadzenie chip tuningu w silnikach diesla jest coraz prostsze, gdyż obecnie każdy model samochodu z tego typu silnikiem posiada elektroniczne jednostki sterujące. Chipowanie odbywa się przez gniazdo diagnostyczne z użyciem specjalnego oprogramowania. Metoda ta eliminuje ryzyko uszkodzeń sterownika.

Warto wiedzieć, że w tego typu przypadkach warsztaty często zamiast chip tuningu stosują moduł PowerBox do instalacji zewnętrznej, którego układ elektroniczny ma za zadanie podnosić moc jednostki napędowej. Takie rozwiązanie pozwala na przełączanie mocy w wybranym momencie za pomocą aplikacji w telefonie. Dzięki PowerBoxom nie jest konieczna ingerencja w samochód, przeprogramowanie sterownika. Ponadto w przypadku wizyty w ASO można łatwo je usunąć. To częste rozwiązanie w samochodach marki BMW.

Na sposób przeprowadzenia chip tuningu wpływ ma nie tylko rodzaj silnika. Przykładowo w samochodach marki BMW w modelach z automatyczną skrzynią biegów w ramach chipowania trzeba skorygować również ustawienia skrzyni biegów tak, aby uzyskać lepszą szybkość i moment zmiany biegów (ze względów bezpieczeństwa trzeba też wykonać korektę pracy skrzyni biegów przy zwiększonej mocy). Z kolei w przypadku samochodów z kompresorem, np. wybranych modeli Volkswagena, specjaliści zalecają przy okazji chip tuningu wymianę kółka kompresora.

Typ silnika wpływa nie tylko na sposób przeprowadzenia chip tuningu, ale również na wysokość przyrostów mocy. Przykładowo samochody z EcoBoost mają duże rezerwy. Z kolei w samochodach z turbosprężarką dobre efekty przynosi wymiana tej części na większą oraz zmiana intercoolera.

Uzyskanie optymalnych osiągów przebiega inaczej w zależności od modelu samochodu. Związane z tym szczegóły decydują również o bezpieczeństwie silnika. Decydując się na chip tuning, najlepiej wybrać więc sprawdzony warsztat, który obsługuje najnowsze modele i orientuje się we wprowadzanych zmianach technologicznych.

2019-09-28T12:55:52+00:00