Wybrane modele samochodów po chip tuningu

/Wybrane modele samochodów po chip tuningu

Dla skuteczności chip tuningu duże znaczenie mają różnice konstrukcyjne pomiędzy poszczególnymi markami samochodów. Fachowcy, którym powierzamy nasze auto, muszą się w nich dobrze orientować, by zaproponować chip tuning całkowicie bezpieczny dla silnika.

Chip tuning w samochodach benzynowych

Przeprowadzenie chip tuningu w przypadku samochodów benzynowych wymaga poprawki na różnice konstrukcyjne już w tej kategorii. W grę wchodzą pojazdy doładowane (z turbosprężarką lub kompresorem) oraz wolnossące (bez wspomnianych urządzeń doładowujących).

Samochody benzynowe bez turbo:

  • Ford Mondeo ST220, ST200, Focus ST170, Fiest ST150 – tu fachowcy podczas chip tuning stosują m.in. udoskonalone przepustnice, zwiększające przepływ powietrza,
  • w przypadku wybranych samochodów tego typu należących do marki Audi nie jest możliwa instalacja tzw. power boxa, można jedynie przeprowadzić chip tuning poprzez gniazdo OBD.

Więcej o chip tuningu aut na blogu Car-Soft

fioletowe auto po chip tuningu

Chip tuning w samochodach z silnikiem diesla

Przeprowadzenie chip tuningu w silnikach diesla jest coraz prostsze, gdyż obecnie każdy model samochodu z tego typu silnikiem posiada elektroniczne jednostki sterujące. Chipowanie odbywa się przez gniazdo diagnostyczne z użyciem specjalnego oprogramowania. Metoda ta eliminuje ryzyko uszkodzeń sterownika.

Warto wiedzieć, że w tego typu przypadkach warsztaty często zamiast chip tuningu stosują moduł PowerBox do instalacji zewnętrznej, którego układ elektroniczny ma za zadanie podnosić moc jednostki napędowej. Takie rozwiązanie pozwala na przełączanie mocy w wybranym momencie za pomocą aplikacji w telefonie. Dzięki PowerBoxom nie jest konieczna ingerencja w samochód, przeprogramowanie sterownika. Ponadto w przypadku wizyty w ASO można łatwo je usunąć. To częste rozwiązanie w samochodach marki BMW.

Na sposób przeprowadzenia chip tuningu wpływ ma nie tylko rodzaj silnika. Przykładowo w samochodach marki BMW w modelach z automatyczną skrzynią biegów w ramach chipowania trzeba skorygować również ustawienia skrzyni biegów tak, aby uzyskać lepszą szybkość i moment zmiany biegów (ze względów bezpieczeństwa trzeba też wykonać korektę pracy skrzyni biegów przy zwiększonej mocy). Z kolei w przypadku samochodów z kompresorem, np. wybranych modeli Volkswagena, specjaliści zalecają przy okazji chip tuningu wymianę kółka kompresora.

Typ silnika wpływa nie tylko na sposób przeprowadzenia chip tuningu, ale również na wysokość przyrostów mocy. Przykładowo samochody z EcoBoost mają duże rezerwy. Z kolei w samochodach z turbosprężarką dobre efekty przynosi wymiana tej części na większą oraz zmiana intercoolera.

Uzyskanie optymalnych osiągów przebiega inaczej w zależności od modelu samochodu. Związane z tym szczegóły decydują również o bezpieczeństwie silnika. Decydując się na chip tuning, najlepiej wybrać więc sprawdzony warsztat, który obsługuje najnowsze modele i orientuje się we wprowadzanych zmianach technologicznych.

2019-01-04T09:35:06+00:00