Jakie są najpopularniejsze grzejniki pokojowe do mieszkań w bloku

/Jakie są najpopularniejsze grzejniki pokojowe do mieszkań w bloku

Mieszkania w blokach – w których rezyduje ponad połowa Polaków – nie należą na ogół do największych, a co za tym idzie, przestrzeń w nich trzeba optymalnie zagospodarować. Zaczynamy już od tych najbardziej podstawowych urządzeń, które zapewniają nam komfortowe przebywanie w pokojach. Mowa o grzejnikach. Zwykliśmy traktować je po macoszemu, wybierając modele ekonomiczne i praktyczne, ale obecnie oferta rynkowa jest tak urozmaicona, że mamy możliwość wybrania grzejników pokojowych idealnych właśnie dla naszych potrzeb – także tych estetycznych. Ten krótki przegląd pokaże nam, jakie grzejniki są najczęściej wybierane w budownictwie wielorodzinnym.

Grzejniki pokojowe z aluminium do starego budownictwa

W blokach starszego typu królują kaloryfery żeberkowe, żeliwne. Jeśli jednak znajdujące się tam mieszkania przecedzą renowację, chętnie montowane są w nich grzejniki pokojowe aluminiowe. Mają one budowę członową, odpowiadającą dawniejszym żeberkom, a także podobne umiejscowienie przyłączy. Oznacza to, że nie wymagają one przerabiania i dopasowywania elementów instalacji grzewczej, a co za tym idzie cały remont jest ekonomicznie korzystniejszy. Ponadto – liczbę członów można powiększać lub pomniejszać tak, by dopasować moc grzejnika do wielkości pokoju i uzyskać optymalną temperaturę, którą dodatkowo można sterować za pomocą termostatu.

Grzejniki pokojowe stalowe, jeśli chcesz mieć wybór

Z kolei w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym spotykamy najczęściej pokojowe grzejniki stalowe typu płytowego. Skonstruowane są one z dwóch poziomych kolektorów, między którymi biegną pionowe profile, dzięki czemu urządzenie zyskuje dużą wydajność cieplną. Modele te są jedno- lub dwupłytowe. Ich fronty mogą być tradycyjnie pofalowane lub gładkie – te ostatnie dostaniemy w wersji z ostrymi, dziewięćdziesięciostopniowymi krawędziami lub z krawędziami zaokrąglonymi, a także z estetycznymi przetłoczniami.

Praktyczny grzejnik to pokoju

Istotne jest też to, że jeśli mamy w mieszkaniu duże okna, będziemy mogli pod nimi umieścić niewysokie grzejniki. W tym miejscu trzeba wspomnieć, że stal jest materiałem na tyle plastycznym, że pozwala na wykonanie grzejników pokojowych w rozmaitych rozmiarach i kształtach. A dodatkowo – na gładkich płytach można wykonać nadruki, wpisujące się w aranżację pokoju – widoki, zdjęcia, abstrakcje.

Przeczytaj również artykuł Dobre grzejniki aluminiowe

Grzejniki pokojowe dekoracyjne, gdy stawiamy na estetykę

Oczywiście, nieduża przestrzeń w żaden sposób nie może ograniczać naszej fantazji. Nawet w małych pokojach możemy mieć grzejniki inne niż te o tradycyjnie prostokątnej czy kwadratowej płycie czołowej, umieszczone pod oknami – choć przezwać trzeba, że w tej lokalizacji najlepiej spełniają swoją funkcję, mierząc się z największymi stratami ciepła. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu nie możemy lub nie chcemy mieć w naszych pokojach grzejników pod oknami, możemy wybrać grzejniki dekoracyjne:

  • o niestandardowym kształcie – łukowym, narożnym, ażurowym,
  • wykonane z nierdzewnej stali, a więc o lśniącej powierzchni.

Mówiąc o dekoracyjności, nie możemy nie wspomnieć o kolorystyce grzejników. Obecnie kolory inne niż biel możemy zamówić dla większości modeli – i aluminiowych, i stalowych, i dekoracyjnych, będzie się to jednak wiązało z dopłatą. Efekt może być jednak tego warty – bardzo prawdopodobne, że w nasze ręce trafi grzejnik dokładnie w takim samym odcieniu, jak ściana, na której się będzie znajdował.

Grzejniki dla komfortu domowników

O tym, jakie grzejniki znajdują się w naszych pokojach, decyduje wiele czynników – od estetycznych przez funkcjonalne po finansowe. Dzisiejszy rynek daje nam wiele możliwości wyboru, z których powinniśmy racjonalnie korzystać, to znaczy tak, by stworzyć sobie przyjazny klimat

2019-01-04T08:33:39+00:00