Naprawa klimatyzacji Twoje potrzeby nasza inspiracją

/Naprawa klimatyzacji Twoje potrzeby nasza inspiracją

Klimatyzację tworzą nowoczesne urządzenia i instalacje techniczne, które mogą ulec awarii. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń jest nieregularna konserwacja klimatyzatora, brak dokładnego czyszczenia tacki skroplin i jednostki zewnętrznej oraz zapominanie o okresowych przeglądach technicznych. Gdy system odmówi posłuszeństwa, konieczna może okazać się naprawa klimatyzacji. Przedstawiamy najczęstsze awarie oraz techniki pozwalające na usunięcie problemu.

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Poprawne funkcjonowanie klimatyzacji gwarantuje ochłodzenie i oczyszczenie powietrza we wnętrzach. Warto jednak pamiętać, że montaż klimatyzacji w domu lub biurze obliguje nas do sprawnej obsługi serwisowej urządzeń.

klimatyzacja pokretlo

Pierwszym krokiem jest odpowiednie dobranie miejsca do zamontowania jednostki zewnętrznej. Miejsce, w którym umieszczony zostanie klimatyzator LG lub inna wybrana przez nas jednostka nie może być zbyt nasłonecznione. Nagrzewanie się urządzenia obniża efektywność całego systemu chłodzącego.

Najlepiej wybierać ściany północne, lekko osłonięte przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych. Wokół jednostki nie powinny znajdować się również gałęzie drzew lub gęste krzewy, które ograniczą swobodny przepływ powietrza. W przypadku mieszkań i biur inwestorzy zwykle mają ograniczone pole wyboru, ale gdy projektowana jest klimatyzacja do domu lub całego budynku firmowego z powodzeniem można dobrać miejsce idealne dla klimatyzatora. Ważne jest, aby warunki atmosferyczne nie prowadziły do przegrzania się jednostki i spalenia silnika sprężarki, ponieważ naprawa sprężarek klimatyzacji jest jednym z największych kosztów serwisowych.

Silnik sprężarki często spala się także wskutek zatkania powierzchni wymiany powietrza dostarczanego z wnętrza budynku, dlatego regularne czyszczenie klimatyzacji jest bardzo ważne.

Naprawa klimatyzacji Twoje potrzeby nasza inspiracją

Często zdarza się, że klimatyzator w ogóle nie chce się włączyć. Wiele osób zastanawia się, czy to poważna awaria i potrzebne będzie wezwanie profesjonalnej ekipy, która wykona serwis klimatyzacji. Gdy po przyciśnięciu odpowiednich przycisków na pilocie, nawiew nie włącza się, warto sprawdzić bezpieczniki umieszczone w rozdzielni elektrycznej. Za sytuację może być także odpowiedzialny błąd w kodzie pilota. Często na nowoczesnych jednostkach klimatyzatora wyświetlają się kody błędów. Samsung klimatyzacja i inne układy znanych marek są wyposażone przez producentów w instrukcje, w których można znaleźć kody błędów (często taką usterkę można usunąć samodzielnie).

Kolejnym problemem bywa nieefektywna praca klimatyzatora. Bardzo często w takim przypadku niepotrzebna jest skomplikowana naprawa klimatyzacji, ale dokładne oczyszczenie filtra lub jego wymiana. Zabrudzenia, które zgromadzą się na filtrze hamują odpowiedni przepływ powietrza. Należy pamiętać, że tak pracujący klimatyzator pobiera o wiele więcej energii, a wydmuchiwane powietrze i tak nie jest odpowiednio schłodzone.

Gdy z klimatyzatora kapie woda

Z klimatyzatora może kapać woda. System nie tylko chłodzi powietrze, ale i je osusza. Powstała w tym procesie woda powinna spłynąć do tacy skroplin i zostać odprowadzona do kanalizacji (producenci często wykorzystują pompkę skroplin, ponieważ odprowadzanie grawitacyjne nie zawsze jest odpowiednio wydajne).

Przelewanie się wody na podłogę oznacza zatkanie opływu skroplin, które zaczynają gromadzić się na tacce, a po przekroczeniu jej pojemności po prostu przelewają się na zewnątrz. Potrzebne będzie sprawdzenie drożności przewodów i średnicy rurek odpływowych. W tym przypadku najlepiej jest skorzystać z usług firmy, której specjalnością jest serwis klimatyzacji. Może okazać się, że niezbędne jest wykonanie odpowietrzania lub montaż dodatkowego syfonu.

Naprawa klimatyzacji – awaria silnika wentylatora

Jedną z poważnych nieprawidłowości układów klimatyzacyjnych jest awaria silnika wentylatora pracującego w jednostce wewnętrznej. Taką usterkę można rozpoznać po charakterystycznym hałasie wydobywającym się ze skraplacza. Śmigło wentylatora przestaje się wtedy obracać, a cały wentylator jest ciepły. W takim przypadku niezbędna jest profesjonalna naprawa klimatyzacji.

Uszkodzenia sprężarki klimatyzacji

Warto pamiętać, aby nie bagatelizować pierwszych symptomów awarii silnika, ponieważ to wentylator przekazuje ciepło do jednostki zewnętrznej, a jego nieprawidłowe działanie szybko może doprowadzić do uszkodzenia sprężarki. Gdy sprężarka włącza się i szybko wyłącza, konieczne zwykle jest uzupełnienie poziomu czynnika chłodzącego. Może okazać się również, że nastąpił jego wyciek do układu.

Serwis klimatyzacji – odgrzybianie

Częstym problemem jest nie tylko niewydajna praca nawiewu czy całkowite unieruchomienie klimatyzatora, ale także nieprzyjemna woń wydobywająca się z układu. W takim przypadku niezbędne będzie profesjonalne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji, ponieważ w przewodach najpewniej rozwinęły się pleśnie, grzyby i bakterie. Ozonowanie klimatyzacji zlikwiduje ten problem.

Regularne czyszczenie i konserwacja klimatyzacji oraz przeglądy wykonywane minimum raz do roku gwarantują, że układ będzie maksymalnie wydajny. Okres zużycia klimatyzatora przeciętnie wynosi od 3 do 10 lat. W tym czasie może jednak dojść do uszkodzeń. Naprawa klimatyzacji zależy od rodzaju awarii. Wymiana filtra nie jest skomplikowana, ale już uszkodzenia silnika wentylatora lub sprężarki wymagają skorzystania z pomocy fachowca i są kosztowne.

 

W kolejnym wpisie pod lupę weźmiemy układy wentylacyjne. Podpowiemy, jak wybrać wydajny system do konkretnego budynku i co wpływa na właściwą pracę wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej.

Autorem tekstu klimatyzacjauslugi.pl/

 

2020-09-09T14:08:32+00:00