Mechanizmy czyszczenia przykładowo drukarki HP

/Mechanizmy czyszczenia przykładowo drukarki HP

Główną przyczyną problemów z drukowaniem atramentem jest suszenie tuszu na dyszach głowicy drukującej, powodujące wysychanie pigmentów i barwników oraz tworzące solidny blok z utwardzonej masy, który podłącza mikroskopijne przejścia atramentowe.

Większość drukarek próbuje zapobiec takiemu wysuszaniu, przykrywając dysze głowicy drukującej gumową nakrętką, gdy drukarka nie jest używana. Nagłe straty mocy lub odłączenie drukarki przed jej zamknięciem głowicą drukującą może spowodować pozostawienie jej w stanie niechronionym.

Nawet gdy głowica jest zakryta, uszczelka ta nie jest idealna i przez kilka tygodni wilgoć (lub inny rozpuszczalnik) może nadal wyciekać, powodując wysychanie i twardnienie farby. Gdy atrament zaczyna się zbierać i twardnieć, może mieć wpływ na objętość zrzutu, trajektoria zrzutu może się zmienić lub dysza może całkowicie zawieść na działanie atramentu.

Aby zapobiec takiemu wysuszaniu, prawie wszystkie drukarki atramentowe posiadają mechanizm ponownego nakładania wilgoci na głowicę drukującą. Zazwyczaj nie ma osobnej dostawy czystego, bez atramentu rozpuszczalnika dostępnego do wykonania tego zadania, dlatego też atrament jest wykorzystywany do ponownego nawilżania głowicy drukującej.

czysta drukarka HP to dobry wydruk

Drukarki HP potrafią to same

Drukarka próbuje jednocześnie wypalać wszystkie dysze, a w miarę rozpylania farby atramentowej niektóre z nich knoty przechodzą przez głowicę drukującą do suchych kanałów i częściowo zmiękcza utwardzony atrament. Po natrysku, w poprzek głowicy drukującej jest mieszana gumowa wycieraczka, która równomiernie rozprowadza wilgoć po całej głowicy drukującej, a dysze są ponownie wypalane, aby usunąć wszelkie grudki atramentu blokujące kanały.

Niektóre drukarki wykorzystują dodatkową pompę zasysającą powietrze, wykorzystując gumową stację nasypową do zasysania atramentu przez silnie zatkany wkład. Mechanizm pompy ssącej jest często napędzany przez napędzany silnikiem krokowym: jest połączony z końcem wału.

Pompa włącza się tylko wtedy, gdy wał obraca się do tyłu, stąd podczas czyszczenia głowicy rolki odwracają się. Ze względu na wbudowaną głowicę pompy ssącej, pompa zasysająca jest również potrzebna do zasysania kanałów atramentowych wewnątrz nowej drukarki oraz do przeprofilowania kanałów między wymianą zbiornika atramentu.

Profesjonalne drukarki atramentowe szerokoformatowe, odporne na działanie rozpuszczalników i promieni UV, z reguły posiadają tryb ręcznego czyszczenia, który umożliwia operatorowi ręczne czyszczenie głowic drukujących i mechanizmu przykrywającego oraz wymianę pióra wycieraczek i innych części używanych w zautomatyzowanych procesach czyszczenia.

Objętość tuszu użytego w tych drukarkach często prowadzi do „nadmiaru farby”, a tym samym do gromadzenia się suchego atramentu w wielu miejscach, w których zautomatyzowane procesy nie są zdolne do czyszczenia.

Jak to jest w drukarkach HP, czy Epson

Aby zapobiec wyciekom farby drukarskiej, należy zebrać tusz zużyty w procesie czyszczenia. Obszar zbiórki nazywany jest spittoonem, a w drukarkach Hewlett Packard jest to otwarta plastikowa taca pod stacją czyszcząco-oczyszczającą.

W drukarkach Epson zwykle znajduje się duża podkładka absorpcyjna w patelni znajdującej się pod płytą podającą papier. W przypadku drukarek kilkuletnich, suszony tusz w spluwaczach często tworzy stos, który może układać się w stos i dotykać głowic drukujących, powodując zacięcie drukarki. Niektóre większe drukarnie profesjonalne stosujące atramenty rozpuszczalnikowe mogą stosować wymienne pojemniki z tworzywa sztucznego do przechowywania zużytego atramentu i rozpuszczalnika, które muszą być opróżniane lub wymieniane po ich zapełnieniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-05-23T13:13:30+00:00