Choroby zwyrodnieniowe stawów – problem dla ortopedy

/Choroby zwyrodnieniowe stawów – problem dla ortopedy

Osteoartritis (OA) jest typem choroby stawów, która wynika z rozbijania chrząstki stawowej i leżącej u jej podstaw kości. Najczęstsze objawy to ból i sztywność stawów.Początkowo objawy mogą wystąpić dopiero po ćwiczeniach, ale z czasem mogą się ustabilizować.Inne objawy mogą obejmować obrzęk stawów, zmniejszenie zakresu ruchu, a także osłabienie lub drętwienie ramion i nóg. Najczęściej stosowane stawy to stawy znajdujące się w pobliżu końców palców, u podstawy kciuka, szyi, dolnej części pleców, kolana i bioder.

Często częściej zdarza się, że stawy po jednej stronie ciała są bardziej dotknięte niż stawy po drugiej stronie. Objawy najczęściej pojawiają się po latach. Może mieć wpływ na pracę i normalne codzienne czynności. W odróżnieniu od innych rodzajów zapalenia stawów, typowo dotknięte są tylko stawy.

Urazy stawów – ortopeda działa przyczyny dziedziczne

Przyczyny obejmują wcześniejsze urazy stawów, nieprawidłowy rozwój stawów lub kończyn oraz czynniki dziedziczne. Ryzyko jest większe u tych, którzy mają nadwagę, jedną nogę o różnej długości i mają pracę powodującą wysoki poziom stresu stawów. Uważa się, że zapalenie stawów spowodowane jest naprężeniami mechanicznymi i procesami zapalnymi niskiej klasy. Rozwija się ona wraz z utratą chrząstki i uszkodzeniem kości. Ponieważ ból może utrudniać ćwiczenie, może wystąpić utrata mięśni. Diagnoza opiera się zazwyczaj na oznakach i objawach, przy czym obrazowanie medyczne i inne badania są czasami wykorzystywane do podtrzymywania lub wykluczania innych problemów. W odróżnieniu od reumatoidalnego zapalenia stawów, które jest przede wszystkim stanem zapalnym, w przypadku zapalenia stawów zwyrodnieniowych stawy zazwyczaj nie stają się gorące lub czerwone.

Badania endoskopowe – diagnostyka i zabiegi

Leczenie obejmuje ćwiczenia fizyczne, zabiegi zmniejszające stres stawów, grupy wsparcia i leki przeciwbólowe. Starania mające na celu zmniejszenie stresu stawów obejmują odpoczynek i stosowanie trzciny. Utrata masy ciała może być pomocna u tych, którzy mają nadwagę.

Urazy stawów porada ortopedy

Leki przeciwbólowe mogą zawierać paracetamol (acetaminofen) oraz NSAID, takie jak naproksen lub ibuprofen. Długoterminowe zażywanie opioidów jest zazwyczaj zniechęcane z powodu braku informacji na temat korzyści, ryzyka uzależnienia i innych skutków ubocznych. Jeśli ból zakłóca normalne życie pomimo innych zabiegów, pomocna może okazać się chirurgia zastępcza stawów. Sztuczne stawy trwają zazwyczaj od 10 do 15 lat.

Endoskopia w badaniu

Najczęstszą formą zapalenia stawów jest zapalenie stawów, które dotyka około 237 milionów (3,3%) populacji. Spośród osób w wieku powyżej 60 lat dotyczy to około 10% mężczyzn i 18% kobiet. Jest to przyczyna około 2% lat z niepełnosprawnością. W Australii ucierpiało około 1,9 mln osób, osób, a w Stanach Zjednoczonych ucierpiało od 30 do 52,5 mln osób. Coraz częściej zdarza się to w przypadku obu płci, gdy ludzie starzeją się.

2019-01-04T08:48:25+00:00