6 zalet drewnianych więźb dachowych

/6 zalet drewnianych więźb dachowych

Drewniane więźby są stosowane na dużą skalę w USA, Kanadzie i wielu innych krajach ze względu na swoją przewagę nad innymi rodzajami więźb oraz swobodę w tworzeniu projektu domu, jaką zapewniają. Bez względu na to, czy jest to budynek mieszkalny, przemysłowy, handlowy czy instytucjonalny, dach jest jego najważniejszym elementem, ponieważ chroni przebywające tam osoby przed czynnikami zewnętrznymi.

Więźby dachowe – stal kontra drewno

Istnieją dwa rodzaje materiałów, które są powszechnie stosowane na całym świecie do produkcji więźb dachowych – stal i drewno. Podczas gdy więźby stalowe mają zaletę w postaci łatwości montażu, istnieją również pewne ogromne wady, takie jak wysokie koszty materiałów i konserwacji oraz słaba izolacja cieplna. Natomiast konstrukcje drewniane mają dłuższą listę zalet i krótszą listę wad. Drewnianym więźbom dachowym można nadać praktycznie dowolny kształt, ograniczony jedynie zasobami finansowymi i umiejętnościami wykonawców.

Oto największe zalety drewnianych więźb dachowych:

1. Elastyczność i wszechstronność

Więźby drewniane są bardzo uniwersalne i kompatybilne z innymi elementami konstrukcyjnymi. Mogą być łączone z innymi więźbami, a także zespalane ze sklejkami bądź stalowymi belkami nośnymi. Duża rozpiętość takich więźb stwarza wolne przestrzenie, które mogą być dowolnie zagospodarowane. Co więcej, ścianki działowe mogą być przesuwane bez obawy o naruszenie integralności konstrukcyjnej budynku.

2. Przyjazne dla środowiska

Drewno wchłania dwutlenek węgla i uwalnia tlen do środowiska. W porównaniu z innymi budynkami, drewniane zużywają znacznie mniej energii na przetwarzanie i minimalizację zanieczyszczenia powietrza i wody. Ponadto drewno jest jedynym odnawialnym materiałem budowlanym.

Budowa domu - więźba dachowa

3. Oszczędność

W większości przypadków drewniane więźby dachowe można montować bez użycia ciężkich maszyn. Są lekkie i mogą być z łatwością przenoszone z miejsca na miejsce. Co więcej, drewnianą konstrukcję można postawić w bardzo krótkim czasie. Drewniane więźby dachowe nie przyczyniają się do powstawania odpadów na miejscu budowy i sprawiają, że prace związane z usuwaniem zanieczyszczeń są mniej kosztowne.

4. Trwałość i wytrzymałość

Drewniane więźby dachowe eliminują większość problemów związanych z montażem na budowie. Dokładne wykonanie i stała kontrola jakości zapewniają jednorodność wymiarów i kształtu więźb oraz gwarantują wymaganą integralność konstrukcyjną budynku.

5. Energooszczędność

Drewniane więźby dachowe posiadają doskonałe właściwości termiczne, zwłaszcza w porównaniu z innymi materiałami szkieletowymi, takimi jak stal. Tworzą one duże wgłębienia, które można łatwo poddać izolacji, a tym samym ocieplić budynek.

6. Dowolność w projektowaniu

Drewniane konstrukcje można kształtować niemal dowolnie, otrzymując ciekawe formy architektoniczne. Z tego powodu wiele restauracji wybiera drewno na materiał do budowy więźby dachowej. Dzięki temu można nadać budynkowi niepowtarzalnego i charakterystycznego wygładu.

Drewno jest od stuleci najpopularniejszym budulcem. Kojarzy się z ciepłem i stabilnością, a uniwersalne właściwości, jakie posiada, dodatkowo przemawiają na jego korzyść.

Artykuł opracowany w oparciu o informacje pochodzące z

2020-03-26T10:54:10+00:00