4 powody, dla których odśnieżanie dachów jest istotne

/4 powody, dla których odśnieżanie dachów jest istotne

W okresie zimowym niektórzy mierzą się z większą ilością obowiązków niż w innych porach roku. Konieczne jest skuwanie lodu ze schodów, ale też z chodników, samochodów. Ponadto należy pamiętać o ogrzewaniu licznych pomieszczeń. Inną czynnością, która staje się naszym zimowym obowiązkiem, jest odśnieżanie. Odśnieżania wymaga wiele przestrzeni – ulice, podwórka, chodniki. Nie wolno też zapomnieć o odśnieżaniu dachu. Jest to niezwykle ważna czynność dla właściciela budynku z kilku podstawowych powodów.

Dlaczego nie powinno się zapominać o odśnieżaniu dachów?

Jest wiele powodów, dla których odśnieżanie dachów ma istotne znaczenie. Poniżej przedstawimy cztery powody, które w sposób szczególny ukazują tę potrzebę.

  1. Przestrzeganie przepisów – odśnieżanie dachów jest obowiązkiem uregulowanym prawnie. Ustawa o prawie budowlanym zaznacza, że administrator lub właściciel budynku, ma zagwarantować bezpieczeństwo jego użytkowania, w przypadku wystąpienia m.in. nasilonych opadów atmosferycznych, grożących uszkodzeniem obiektu, a przez to stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia. Niezastosowanie się do takiego przepisu prawnego wiąże się z koniecznością zapłaty mandatu.

odśnieżanie z podnośnika

  1. Bezpieczeństwo – dach, który jest przysypany grubą warstwą śniegu stanowi zagrożenie nie tylko dla osób przebywających w budynku, lecz także dla przechodniów. Pokrywa śnieżna może spowodować uszkodzenie belek dachowych i w konsekwencji doprowadzić nawet do całkowitego zawalenia konstrukcji. Ponadto warto pamiętać, że śnieg osuwający się z dachu nie jest – jakby się mogło wydawać – lekkim, eterycznym puchem. W rzeczywistości ciężar spadającego w dużych ilościach śniegu jest bardzo duży, jeżeli spadnie na przykład na przechodzącą obok budynku osobę, może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu.
  2. Trwałość budynków – śnieg, który zbyt długo nie jest usuwany z dachu, doprowadza to jego uszkodzenia. Ciężar grubej powłoki śnieżnej oraz wilgoć niszczą zarówno drewniane belki jak i inne materiały, z których wykonane są dachy, w tym pokrycia dachowe. Niezależnie więc od tego, czy dach jest całkowicie płaski, czy posiada jedynie lekko opadający kształt, należy pamiętać o jego odśnieżaniu. Dzięki tej czynności wykonywanej regularnie, nie będzie nam towarzyszyć obawa o trwałość budynku.
  3. Usuwanie lodu – odśnieżanie dachów jest istotnie nie tylko dlatego, że usunięty zostaje śnieg, równie ważne jest pozbycie się lodu – zarówno jego warstwy znajdującej się pod śniegiem, jak i oblodzenia występującego na obrzeżach dachu. Powszechnie wiadomo, jak groźne są zwisające z dachu sople. Ich spiczaste, ostre zakończenia, są tak niebezpieczne jak szkło, opadający sopel stanowi duże zagrożeniem dla przechodniów. Dzięki odśnieżaniu dachu pozbywamy się więc nie tylko warstwy białego puchu, lecz także pojawiającej się zimą lodowej powłoki oraz występujących na obrzeżach dachów i na rynnach sopli.

Zleć odśnieżanie profesjonalistom

Odśnieżanie dachów to czynność, której zdecydowanie nie należy wykonywać samodzielnie. Warto zostawić to zadanie profesjonalnej firmie, wyposażonej w odpowiedni sprzęt alpinistyczny oraz mającej doświadczenie w tej dziedzinie. Takie firmy świadczą swoje usługi również na Podlasiu czy Suwalszczyźnie, wszak to właśnie te rejony Polski słyną z najostrzejszych zim.

Odśnieżanie dachów stanowi obowiązek, którego nie należy lekceważyć zarówno ze względu na bezpieczeństwo ludzkie, jak i na odpowiednie przepisy prawne. Samo zadanie zawsze warto jednak powierzać profesjonalistom

2019-01-04T09:46:19+00:00